Čo je judo?

Judo je bojové umenie, spôsob sebaobrany ale najmä olympijský šport, ktorý všestranne rozvíja telesnú zdatnosť ako aj psychickú odolnosť cvičenca. Filozofia judo kladie veľký dôraz na techniku a psychické schopnosti, prostredníctvom ktorých dokáže džudista v prípade potreby eliminovať aj podstatne silnejšieho protivníka. Nezanedbateľnou súčasťou cvičenia judo je aj jeho etika, ktorá prispieva k harmonickému rozvoju osobnosti cvičiaceho.

Hoci je pôvod džuda (v preklade „jemná cesta“) v ďalekom Japonsku, za posledné polstoročie získal tento šport vďaka príťažlivosti svojich tréningových metód vo všetkých krajinách sveta takmer masové rozšírenie (6 miliónov registrovaných cvičencov). Samotný zakladateľ judo, Jigoro Kano, charakterizoval judo nasledovne:

Judo je prostriedkom čo najefektívnejšieho použitia fyzickej a duševnej sily. Toto cvičenie znamená neustále zlepšovanie sa po psychickej a fyzickej stránke prostredníctvom sebaobranných techník. Prvotným predmetom Judo je teda sebazdokonaľovanie sa, učenie sa byť užitočným pre okolitý svet.

Judo môže byť chápané ako zaujímavý šport, umenie, rekreačná či spoločenská aktivita, kondičný program, spôsob sebaobrany alebo výkonnostný šport, čo poskytuje jeho priaznivcom široké možnosti sebarealizácie v každom veku.

Pohybovo aj zápasovou plochou (žinenkou/tatami), sa športové judo približuje zápaseniu voľného štýlu, avšak džudisti na rozdiel od zápasníkov používajú bavlnený odev previazaný opaskom – tzv. judogi. Judogi (kimono) nielenže zabezpečuje vyššiu hygienu, ale oproti klasickému zápaseniu ponúka cvičiacim podstatne širšiu škálu možných úchopov a techník.

Nezanedbateľnou výhodou hovoriacou v prospech tréningov judo je nízka finančná náročnosť tohto športu, možnosť tréningov počas celého roka a zameranie tréningov na rozvoj všetkých svalových partií, ktoré sa dá neskôr uplatniť v ľubovoľnom športe.